Melyik folyóiratban publikáljon?
Javasoljuk az ún. Read & Publish folyóiratokban való publikálást, valamint az Open Access megjelenésű folyóiratok preferálását, a láthatóság, a minél szélesebb körű elérés és az idézettség növelése érdekében.
Ajánlott a tudományosan elismert, elsősorban a Web of Science és Scopus adatbázisokban indexelt, az SJR-ben Q1-Q3 besorolással rendelkező folyóiratokban való publikálás.
Mire figyeljen még a folyóirat kiválasztásánál?
- Léteznek kifogásolható gyakorlatot folytató (parazita/predátor) folyóiratok, amelyek kizárása az első lépés a folyóirat kiválasztása során.
A következő tiltólistákon ilyen típusú folyóiratok találhatók, amelyeket a publikálás előtt ellenőrizni kell:
Az MTMT-ben 2024-ben Norvég listásnak megjelölt folyóiratok részletes listájának letöltése
Az MTMT-ben 2025-ben Norvég listásnak megjelölt folyóiratok részletes listájának letöltése
A MTA IX. Gazdaság- és Jogtudományok Osztálya által elfogadott és tiltott folyóiratlista - A predátor kiadók gyakran e-mailen keresik meg a lehetséges szerzőket vonzónak látszó ajánlatokkal, gyors megjelentetést, kedvező közlési díjat, magas minősítést ígérve. Ilyenkor érdemes mindenképpen utánanézni a folyóiratnak!
- Érdemes olyan folyóiratot választani, amelyet ismer, amelynek archívuma elérhető, kiadója könnyen beazonosítható, szerkesztőbizottságának tagjai között az adott szakterület elismert kutatói szerepelnek.
- Nézzen utána a folyóirat weboldalán, hogy a lektorálási folyamat átlátható-e, valamint megtalálható-e a pontos publikálási díjszabás (Article Processing Charge [APC])!
- Ellenőrizze, hogy a cikkek indexeltek-e a Scopusban vagy Web of Science-ben!
- Open Access folyóirat esetén keressen rá, hogy a folyóirat szerepel-e a Directory of Open Access Journals-ben (DOAJ)!
Open Access fogalmak
Az Open Access (OA) folyóirat olyan online forrás, amely a felhasználó számára ingyenesen elérhető. Nyílt hozzáférést biztosít a tudományos eredmények szabad és jogszerű újrafelhasználására. Az Open Access dokumentumok letölthetők, másolhatók, megoszthatók, nyomtathatók, az eredeti forrás feltüntetésével.
- Gold OA: Az arany út a tudományos cikkek Open Access folyóiratokban történő publikálását jelenti. A publikálásért a szerző cikkeljárási díjat (APC) fizet a kiadónak.
- Green OA: A kézirat valamely formájának elhelyezése és szabad elérésének biztosítása repozitóriumban vagy a szerző honlapján.
- Platina/Gyémánt: Azok a folyóiratok, amelyek a szerző számára ingyenesen biztosítják a folyóiratcikkek Open Access megjelenését. Így a szerzők oldaláról nincsen APC fizetési kötelezettség.
- Tisztán OA folyóirat: Olyan folyóirat, amelyben minden cikk bárki számára nyilvánosan elérhető.
- Hibrid OA folyóirat: Olyan folyóirat, amelyben a cikkeknek csak egy része érhető el nyíltan, a többi csak előfizetés révén.
- Tükör folyóirat: A tükör folyóirat (mirror journal) valamilyen előfizetéses folyóirat címével induló, tisztán Open Access kiadvány, amelynek szerkesztőbizottsága, célja, területe és lektorálási procedúrája azonos az eredetivel. A címben mindössze egy “X” utótag jelzi, hogy nem az eredeti folyóiratról van szó, pl. Analytica Chimica Acta: X. Más az ISSN-je, a Q-besorolása és az Impact Factora is. A szerzőket könnyedén megtévesztheti a címazonosság!
- APC: Az Article Processing Charge a cikk közlési díját jelenti, amelyet a szerző fizet meg.
- Predátor kiadó: Olyan kifogásolható gyakorlatot folytató kiadó, amely közlési díj ellenében, tényleges lektorálás nélkül, alacsony színvonalú cikkeket is megjelentet. Bővebben a témáról.
- Read and Publish: Olyan szerződésforma, amely egyben kezeli a közlésért és a hozzáférésért fizetendő díjakat, és ezzel adott intézménynek korlátlan számú, vagy az éves országos kvótában meghatározott mennyiségű Open Access közlési díja ingyenes lesz. Megkötött szerződéseinket a "Publikálási támogatás" oldalon találják.
HUNOR
A HUNOR (HUNgarian Open Repositories) konzorciumot a magyar felsőoktatási intézmények és az MTA Könyvtára hozta létre a nyílt hozzáférés (Open Access) hazai gyakorlatának kialakítása céljából.
A HUNOR tagjai a magyar tudomány hazai és nemzetközi elismerésének javítását kívánják elérni, nyílt elérésű repozitóriumok országos infrastrukturális hálózatának kialakításával.
HUNOR tagok és elérhető repozitóriumok
ORCID (Open Research and Contributor Identifier)
Az ORCID célja
A kutató/szerző és a publikációi tévedés nélküli, egyértelmű összekapcsolása. Kiküszöböli a különböző névalakok, a gyakori nevek, a névváltozások vagy éppen az intézetváltás okozta problémákat, így a kutató teljesítményének megjelenítése, annak hatása valóban követhető, a publikációk korrekt módon köthetők a valódi szerzőhöz, ráadásul ma már sok kiadó nem is fogad be kéziratot e nélkül.
ORCID azonosító igénylésének módja
Egyéni regisztrációval, könnyen és ingyenesen kérhető szerzői ORCID azonosító itt: https://orcid.org/register
ORCID profil létrehozása: Segédlet szerzők számára
Profilját bővítheti szakmai adataival, hozzácsatolhatja más azonosítóit (Scopus ID, ResearcherID, LinkedIn). Az MTMT szerzői adatlapon is szerepeltesse ORCID azonosítóját.
Elsődleges affiliációnak mindenképpen az intézmény egységesített nevét adja meg: John von Neumann University, Hungary.
Publikáció benyújtásakor tüntesse fel ORCID-ját a kéziraton.