2025-01-28 11:23

Mediterrán dísz- és gyógynövény

A Neumann János Egyetem Könyvtár és Információs Központjában minden hónapban bemutatunk egy gyógynövényt. Ismertetjük a növény tulajdonságait, élettani hatásait, felhasználási lehetőségeit.

 

Közönséges mirtusz (Myrtus communis)

A növény

A mirtusz örökzöld cserje vagy kis termetű fa, amely egy csupán két fajt magába foglaló nemzetséghez tartozik. Magassága elérheti a három métert, törzse elágazó, bőrszerű levelei fényeszöldek. Tavasszal és nyáron nyíló ragyogófehér bimbói, illatos virágai az örökzöld, kemény mirtuszlevelek között valósággal tündökölnek. Kocsányuk a levélnél rövidebb, s a magányos vagy legfeljebb páros virágok a levelek hónaljában egyenként nyílnak. Az öt csészelevél apró, jelentéktelen. Az öt hófehér szirom fordított tojásdad, szétterülő és a virág belsejét sok, néha akár ötven porzó tölti ki, mert bibeszál csak egy emelkedik ki. Elvirágzás után a termőből borsó nagyságú bogyó fejlődik, ezt a maradó csészelevelek koronázzák. A mirtuszbogyó tojásdad alakú, kékesfekete, akár a fekete áfonya és fűszeres ízű.

A mirtusz megél egész Dél-Európában, különösen Görögországban, Olaszországban, Spanyolországban, Franciaország déli részén. Leveleit augusztusban, termését októbertől januárig gyűjtik.

Nyáron meleget, sok napsütést és lehetőleg nedves talajt igényel. Igen rossz, sziklás talajon is megél. Mérsékelten fagytűrő, a száraz hideget nem viseli el. Vegetatívan – a virágzó ágak végéről szedett dugvánnyal – jól szaporítható. Jól tűri a metszést, tetszés szerinti formára nyírható, amit érdemes tavasszal végezni, mert a levágott hajtások akkor könnyen meggyökeresednek. 

 

Hatásai

Köhögés és légzési nehézségek esetén hasznos, mert kitágítja és ellazítja a légutakat. Ezen kívül pozitív hatással van az emésztésre és a bélműködésre. Antiszeptikus és antioxidáns tulajdonságú anyagokat tartalmaz, aromája a konyhában is használható. 

A hagyományos mediterrán gyógyászat mirtuszleveleket használt gyomorfájdalomra, székrekedésre, hasmenésre, rossz étvágyra és köhögésre. Influenzás, megfázásos vagy asztmás betegeknek adták, külsőleg is alkalmazták sebek fertőtlenítésére és bőrelváltozások lemosására gyógyulásuk felgyorsítása érdekében.

Támogatja a szervezet természetes védekezőképességét bakteriális és vírusos, valamint gombás fertőzések esetén, fertőtlenítő hatású.

 

Források: