2025-01-13 10:48

Tekintsék meg a Neumann János Egyetem Könyvtár és Információs Központ 2025. januári könyvajánlóit.

Sémáink fogságában: hogyan lépjünk ki az ismétlődő forgatókönyvekből?

Vágyi Petra

Talán már felfigyeltünk arra, hogy az életünkben vannak bizonyos kellemetlen, önsorsrontó ismétlődések. Egyes helyzetek – mintha csak benyomnának rajtunk egy piros gombot – automatikus folyamatot indítanak be: visszatérő gondolatokat ébresztenek bennünk, ezektől rossz érzéseink támadnak, melyek hatására mindig hasonlóan cselekszünk, pedig már sokszor megtapasztaltuk, hogy viselkedésünk nem a kívánt irányba vezet. Ilyenkor egy sémavezérelt működést élünk át. A sémák – vagyis az életünkben ismétlődő, nemkívánatos mintázatok – mindig gyermek- és serdülőkorban alakulnak ki, kisebb-nagyobb mértékben sérült, kielégítetlen alapszükségletek nyomán. Ezek a sérülések és hiányok meghatározzák azt, ahogyan önmagunkra és a világra tekintünk, bizonyos területeken átszínezik, eltorzítják a valóságérzékelésünket.
Ez a könyv a módszer elméletének bemutatása mellett segít beazonosítani saját sémáinkat, hogy aztán tudatosan elkezdhessünk függetlenedni a sémavezérelt működéstől. A cél az, hogy minél inkább megerősítsük egészséges felnőtt énünket, aki rálát arra, hogy mi történik benne, és képes változtatni.


A coaching by drawing módszer: hogyan indíts el változást egy rajzzal?

Járdán Tamás, Pataki Anna

A vizualizációnak egyre jelentősebb szerepe van az élet szinte minden területén – így a gondolkodásban és a tanulásban is. Járdán Tamás, a coaching by drawingTM módszer megalkotója, és szerzőtársa, Pataki Anna szerint a rajzzal támogatott coaching segítségével hatékonyabban indíthatunk el mélyrehatóbb változást a coachingjellegű beszélgetések során.
Könnyen áttekinthető, ötletes és praktikus könyvükben 33 egyszerű, a legkülönfélébb helyzetekben is jól használható rajzos coachingeszközt mutatnak be. Akár hivatásos coachként, akár a coachingszemléletű vezetés híveként, tanárként, edzőként vagy egyéb segítő szakma képviselőjeként támogatunk másokat a változásban, vagy ha saját magunkat fejlesztjük, a módszerük komoly segítségünkre lehet. Ehhez nem szükséges rajztudás, csak egy toll és egy papír. A szerzők végigvezetnek a rajzolás lépésein, a folyamat során feltehető kérdéseken, miközben hasznos tippekkel és mindennapi helyzetekből vett példákkal is megismertetnek.


Tényleg zöld?: válaszok mindennapi ökológiai dilemmákra

Georgina Wilson-Powell

Hová kell dobni a tejesdobozt? Lehet környezetbarát a mosogatógép? Zöld megoldás kádban fürdeni vagy mindig csak zuhanyozni érdemes, ha igazán akarunk figyelni a környezetünkre? A brit Is It Really Green könyv több tucat hasonló mindennapi dilemmát dolgoz fel és ad rá szakértő, higgadt, de mégis igazán zöld választ. A magyar szerkesztők kiegészítik, hozzáteszik a szükséges helyi információkat, így egy valóban hasznos zöld kézikönyv válik a könyvből, amiben minden oldalon illusztráció járul hozzá, hogy befogadhatóbb és emlékezetesebb legyen az összegyűjtött hasznos tudás.


Könyvek hasonló témában

  • Szabad akarat / Orvos-Tóth Noémi. - Budapest : Jelenkor, 2021. - 285 p.
  • Örökölt családminták : félelmek, érzések és viselkedésminták, melyeket a tudtunkon kívül átvettünk / Mark Wolynn. - Budapest : Édesvíz Kiadó, 2019. - 280 p.
  • Diadal coaching kézikönyv 1. : 150 coachingeszköz / Komócsin Laura. - Business Coach Kft., 2022. - 301 p.
  • Diadal coaching kézikönyv 2. : 20 coachingtéma / Komócsin Laura. - Business Coach Kft., 2022. - 455 p.
  • A test szerepe a coaching és tréning során : bevezetés a testesült facilitálásba: az embodiment módszertana : [több mint 50 egyszerű gyakorlat, egyéni, csoportos és saját alkalmazásra] / Mark Walsh. - Miskolc : Z-Press Kiadó, 2021. - 306 p.
  • Klímaváltozás és Magyarország / szerk. Szathmáry Eörs. - Budapest : Osiris Kiadó, 2020. - 135 p.
  • Megmenthetjük-e a Földet? : bevezetés a XXI. századhoz / Alice Bell. - Budapest : Scolar, 2020. - 143 p.

A könyvek kikölcsönözhetők a Neumann János Egyetem Könyvtár és Információs Központból.