2024-12-14 11:30
Karácsonyi dísz- és gyógynövény
A Neumann János Egyetem Könyvtár és Információs Központjában minden hónapban bemutatunk egy gyógynövényt. Ismertetjük a növény tulajdonságait, élettani hatásait, felhasználási lehetőségeit.
Közönséges magyal (Ilex aquifolium)
A növény
A közönséges magyal a magyalfélék népes családjába tartozó örökzöld, szívós cserje, vagy kisebb méretű fa, amely eredeti élőhelyein, Nyugat- és Dél-Európa erdeiben, általában magas fák árnyékában nő.
Családjába kb. 600 fajta növény és több száz különböző nemesített dísznövény tartozik. Ezek méretükben, virágaik színében, bogyóikban, leveleik formájában is különböznek egymástól.
Legismertebb fajtája a közönséges magyal (Ilex aquifolium L.), amely a 20 méteres magasságot is elérheti. Az örökzöld cserje egyenes tartású, sűrű ágú. Kemény, fogas, feltűnően fényes bőrnemű levelei hosszúkás lándzsásak, többnyire fodros szélűek, szúrós fogakkal. Apró fehér virágait a nyári virágzáskor rovarok porozzák be. Ősszel a sötét levelek hátulján világos piros, kb. 1 cm-es, 4-6 magot tartalmazó bogyószerű termések jelennek meg. Ezek a bogyók tavaszig ékesítik a növényt.
Elsősorban bükkösökben és tölgyesekben telepszik meg, de jól alkalmazkodik mindenféle körülményhez. Lassan növő, de kifejezetten hosszú életű, erősen elágazó ágrendszerű növény, amely akár az 500 évet is megérheti, de átlagosan kb. 100 évig él.
A magyal kétlaki növény, azaz vannak csak termős és csak porzós virágokkal rendelkező példányai is. A növény apró fehér, nektárban gazdag virágai májustól nyílnak. Bogyók csak a termős növényeken fejlődnek, ezért a megtermékenyítés érdekében porzós növényeket is szükséges ültetni.
Magról és dugványozással is szaporítható. A földbe ültetett mag a következő évben kezd kicsírázni. 30-40 cm-es palánták kitelepítésével pedig már februárban próbálkozhatunk.
Félárnyékos, esetleg napos fekvést, humuszos, jó vízáteresztő képességű talajt igényel, de a mérsékelten száraz talajt és a városi klímát is elviseli. A magyal híres jó fagytűrő képességéről, viszont a fiatal példányokat érdemes lombtakarással védeni az első években.
Jól bírja a metszést, ezért élősövénynek is kiváló. Rendszeres nyesésével megőrizhető a formája, szúrós tüskéivel távol tartja a betolakodókat.
A magyalbokor az apróbb és nagyobb állatoknak is kedvenc rejtekhelye, védelmezője.
Hatásai
A magyal gyökere, kérge, levele többféle gyógyhatással bír, bogyói azonban mérgezőek, ezért csak kellő elővigyázatossággal szabad használni.
Belsőleg a gyökér főzete lázcsillapítóként alkalmazható, a kéreg főzete pedig epilepszia elleni szerként. A felaprított és alkoholba áztatott leveleiből készült magyalbor fehérbor hozzáadásával kiváló a malária kezelésére. A levele ilicint tartalmaz, mely hatékonyan összehúzza a vénákat, a visszércsomók, köszvény, ízületi gyulladás és bőrbetegségek kezelésére ajánlott.
Más forrás szerint a magyal levelek izzasztó hatásúak. Hurut, hörghurut, tüdőgyulladás, influenza, mellhártyagyulladás, himlő, váltóláz és reuma esetén is használható.
A friss levelek leve sárgaság esetén hasznos és szagolva segít a náthás orron. Ecetbe áztatva és egy napra és éjszakára otthagyva, tyúkszem gyógyítására ajánlott.
A dél-amerikai magyal (maté) leveleit egy koffeinben gazdag tea készítésére használják fel.
A bogyót nem szabad lenyelni, mivel mérgező glikozidokat tartalmaz, amelyek hasfájást, hasmenést, görcsöket és hányást okoznak.
Források:
- Gyógynövények kincsestára : azonosításuk, valamint gyógyászati, étkezési és kozmetikai felhasználásuk / [ford. Kocsis Márta]. - Pécs : Alexandra, 2014.
- https://fitoterapiakalauz.hu/a-halhatatlan-magyal/
- https://fmc.hu/2016/12/25/biokerteszet-a-karacsony-egyik-jelkepe-a-magyal
- https://www.edenkert.hu/diszkert/diszfak-es-cserjek/magyal-fajtak-magyalbokrok-ilex/4364/
- https://www.botanikaland.hu/ilex-aquifolium/kozonseges-magyal/
- https://www.annwn.hu/natura/fak/magyal
Képek: