2024-11-13 15:10

A sokoldalú őszi gyümölcs

A Neumann János Egyetem Könyvtár és Információs Központjában minden hónapban bemutatunk egy gyógynövényt. Ismertetjük a növény tulajdonságait, élettani hatásait, felhasználási lehetőségeit.

 

Naspolya (Mespilus germanicus)

 

 

Novemberben az ősszel szüretelhető különleges gyümölcsöt, a nálunk kissé mellőzött naspolyát mutatjuk be, amelyet jótékony egészségügyi hatásai miatt is érdemes fogyasztani.

 

A növény

A naspolya a rózsafélék családjába, egy körülbelül huszonöt fajt magába foglaló nemzetséghez, a lágymagvú almástermésűek közé tartozik. Rokona az almának, a körtének és a birsnek.

A naspolya őshazája a Kaszpi-tenger partja. Törökország, Örményország és Irán területén jelenleg is tömegesen fordul elő.

Európába a rómaiak közvetítésével került. Meghonosodott a Balkán-félszigeten, Kelet- és Dél-Európában, valamint Franciaországban is. Északabbra is megterem, latin nevét Németországról kapta, ahol később hatalmas területen elvadulva is előfordult, ezért sokan tévesen azt hitték, hogy ottani eredetű. Különösen népszerű lett a brit szigeteken. 

Nálunk a kevéssé ismert és népszerű fajok közé tartozik, pedig kellemes íze és többféle gyógyhatása miatt is érdemes termeszteni.

Kis termetű fa vagy többnyire tövétől ágas bokor, amely a kertekben kettős célt is szolgálhat: ízes gyümölcsöt termő növény, mely ilyenkor, november tájékán érik be, de besorolhatjuk a díszcserjék társaságába is, hiszen molyhos, lándzsás levelei, sűrű lombja, csinos alakja, valamint 3-5 cm átmérőjű, május közepén nyíló, ötszirmú fehér virágai erre is jogot adnak.

A növény ötméteres magasságot érhet el, törzse görbe, ágai tüskések. Matt, zöld levelei a fonákjukon szőrösek, élük sima vagy enyhén fogazott. Termése gömbölyű, besüppedt csúcsát a megmaradó csészelevelek uralják. Éréskor az egész felülete bebarnul. Szedésével mindenképpen meg kell várni az első fagyokat, hiszen akkor az igazi, ha megcsípi a dér.

 

Termesztése

A kis termetű naspolyafa alapvetően a meleget kedveli, mégis nagyon jól tűri a telet, így a hazai klíma is tökéletes a számára. Talaj szempontjából sem válogatós, de legszebben a tápanyagdús, középkötött, nyirkos talajon díszlik, virágai pedig öntermékenyek, így termesztése egyszerű.

A naspolya viszonylag kevés gondozást igényel. A virágkezdemények, melyekből később termés fejlődik, a vesszők végén helyezkednek el, ezért az ágakat nem szabad metszeni, csak fiatal korában. A metszés az elhalt vagy beteg vesszők eltávolításából áll, melynek ideje január vége, február eleje. 

A betegségekkel szemben is ellenálló fajta, bár esetenként megtámadhatja tűzelhalás vagy lisztharmat.

 

Hatóanyagai, alkalmazása

A naspolya igazi vitaminbomba és számos jótékony hatással bír az emberi szervezet számára. A gyümölcs húsa bővelkedik C-, B- és E-vitaminokban, valamint vasban, kalciumban, káliumban, mangánban és cinkben is. 

Magas vastartalma miatt a vérzékenységben szenvedőknek kimondottan ajánlott, jelentős kalciumtartalma pedig csonterősítő hatással bír. Leve alkalmas a szájüreg és a garat gyulladásainak csökkentésére. A népi gyógyászatban a kérgéből készült főzetet a vérzés csillapítására használták, magjainak főzetét pedig a vesekő elhajtására.

Pektintartalma védi emésztőrendszerünket, segíti a vastagbél baktériumos emésztését. Székrekedés és hasmenés esetén is hatásos. 

Ősidőktől elismerik összehúzó hatását, és még zölden fogyasztották vérhas, hányinger és hányás esetén, valamint egyéb emésztőrendszeri panaszokra.

Belsőleg a friss gyümölcsök főzetét májbetegségek esetén alkalmazzák, porított formában gyomorfájásra ajánlják.

Antioxidáns tartalmánál fogva serkenti természetes védekező rendszerünket. Élelmi rostjai lassítják a szénhidrátok emésztését és felszívódását; tehát mérsékelik a vércukorszint étkezést követő hirtelen emelkedését.

Magas szervessav- és tannintartalma miatt a gyümölcshúst egy kanál mézzel elkeverve arcbőrre való maszk készíthető belőle.

Gasztronómiai felhasználása

Az éretlen naspolya belseje krémszínű, kemény. Az éretlen gyümölcs jellemzője a fanyar, kesernyés gyümölcshús és a keserű utóíz. Ekkor még nem érdemes fogyasztani. 

Ha frissen akarjuk enni, akkor meg kell várni az első fagyokat. Legjobb ízét akkor éri el, ha egyszer-kétszer megcsípi a dér. A héja ekkor sötétbarna és durva lesz, könnyen lehúzható, a gyümölcs pedig megpuhul. Csak a gyümölcshús ehető, a héja és a magja élvezhetetlen. A gyümölcshúsnak lekvárszerű az illata, és borra emlékeztető íze van.

Utóérő gyümölcs, így a kissé éretlenül leszüretelt naspolyák száraz, hűvös helyen tárolva fokozatosan megpuhulnak, színük sötétebbre vált és akár egy hónap múlva is fogyaszthatjuk őket. Az érett naspolya rugalmas, érintésre benyomódik, belseje barna, illata kellemes.

Ha a héját és a magvait szitán átnyomjuk, megkapjuk a pépet, amelyből főzhetünk lekvárt, zselét, kocsonyát. Párolás után süteménybe, müzlibe tehető. Sűríthetünk vele ivólevet, vegyes lekvárt. Ízletes pürét készíthetünk belőle sült ételek mellé. 

Pálinka ízesítésére és naspolyalikőr készítésére is használják.

 

Receptek

Naspolyasajt

Az állagában birsalmasajtra hasonlító, csokoládészínű édesség.

Hozzávalók: naspolya, cukor, őrölt szegfűbors, agyagedény a főzéshez és egy nagy lábas, amibe az agyagedény belefér; fakanál, mandulaolaj, linzerformák

Elkészítés: Töltsünk vizet egy nagy lábasba. Ebbe helyezzük a naspolyával töltött agyagedényt. Lassú tűzön puhulásig forraljuk. Közben mandulaolajjal kenjük ki a formákat és szitán nyomjuk át a gyümölcsöt. Mérjük le és minden kiló naspolyapéphez adjunk három bögrényi (kb. 6 dl) cukrot és egy kiskanálnyi őrölt szegfűborsot. Kísérletezhetünk más fűszerekkel is. Az ízesített masszát egy másik lábasban, tűz felett, gyakori kevergetés mellett sűrítsük be. Ha az edény faláról már legördül, elkészült. Kanalazzuk formákba és tegyük hideg helyre. A formából kifordítva, külön tálon tálaljuk.

 

Naspolya rummal

3 kg teljesen érett, dércsípte naspolyát megtisztítunk, megmosunk és szitára téve megszárítunk. 1 liter vizet 2 kg cukorral felforralunk, és a forrásban levő szirupba helyezzük a megmosott, lecsurgatott naspolyát. Puhára főzzük, majd kiszedjük és a gyümölcsöt üvegekbe rakjuk. A szirupot egy ideig még főzzük, 3 dl rumot teszünk hozzá és forrón a naspolyára öntjük. Az üvegeket gondosan lezárjuk és kihűlésig ruhába csavarva, hűvös helyre téve tároljuk.

 

Naspolyás-gesztenyés pulykasült 

Hozzávalók: egy kb. 3-3,5 kg-os konyhakész pulyka, 40 dkg gesztenye, 20 dkg kolbász, 1 citrom, 20-25 dkg naspolya, 3 kisebb hagyma, 1 kanálnyi oportó vörösbor, csipetnyi tárkony, 20 dkg füstölt bacon, pár szál, friss rozmaring, 1 tojás, 1 babérlevél, 1 fokhagymagerezd, 1 pohár fehérbor, 2 kanál vaj, 2 kanál olívaolaj, só, bors.

A pulykát kívülről és belülről is jól átmossuk langyos vízzel, és bedörzsöljük sóval. Egy lábasba vizet öntünk, majd megsózzuk, amikor felforrósodott, beletesszük a héjas, bevagdosott gesztenyét és a babérlevelet. 40 percig főzzük. A megfőtt és megtisztított gesztenyéket osszuk két adagra, s a felét vágjuk apróra. Keverjük össze a felaprított gesztenyét a felszeletelt kolbásszal, a feldarabolt, lehéjazott, magjaitól megszabadított naspolyával, egy felaprított hagymával, az apróra darabolt baconnel, a kanálnyi oportóval, a csipetnyi tárkonnyal, sóval és borssal. Ez kerül töltelékként a pulykába, amit magas falú tepsibe teszünk, meglocsolva az olajjal és a pohár fehér borral, mellé dobva a fokhagymát és a rozmaringágakat.

180 Celsius fokra állított sütőben két óra hosszat sütjük. Az első órában alufóliával letakarva. Egy óra elteltével vegyük ki a tepsit a sütőből, és locsolgassuk meg a pulykát a tepsi aljában összegyűlt lével. Rakjuk mellé a maradék gesztenyét, két kisebb hagymát négyfelé vágva, majd alufólia nélkül toljuk vissza a sütőbe még egy órára. A kész pulykasültet párolt zöldségekkel és sültburgonyával tálaljuk. Fehér bort kínálunk hozzá.

 

Tonhal naspolyával

Hozzávalók: 1/2 kg friss naspolya, 30 dkg póréhagyma, 25 dkg natúr tonhalkonzerv, 1/2 liter tej, 4 db tojás, 1/2 citrom, 1/2 narancs, 9 dkg vaj, csipetnyi só és bors. 

Hámozzuk meg és magozzuk ki a naspolyát. Tisztítsuk meg a póréhagymát és szeleteljük fel vékonyan. Egy serpenyőben olvasszuk fel a vajat, majd tegyük bele a póréhagymát, és mérsékelt tűzön dinszteljük meg. 

A megdinsztelt póréhagymát, az előkészített naspolyát, a levétől lecsorgatott tonhalat, a tejet, a tojásokat, a kifacsart citrom- és narancslét, a borsot és a sót mixeljük össze, majd simítsuk alumínium sütőformába vagy kerámiaedénybe. 180 Celsius-fokos, légkeveréses sütőben 40 perc alatt kész. Fehér vagy egy könnyű rozé bort kínáljunk hozzá.

 

Egyéb felhasználása

Fája nagyon szívós, az esztergályos- és az asztalosiparban megkülönböztetett értéke van. A faszobrászok is sokra értékelik.

A bokor kérge és a levelei is jelentős mennyiségű csersavat tartalmaznak, ezért régebben cserzésre használták.

 

Források:

 

Képek: