2024-09-30 16:23
Szeptemberben Puskás Tivadar feltalálóra emlékezünk születésének 180. évfordulója alkalmából.
A Neumann János Egyetem Könyvtár és Információs Központjában a tanév minden hónapjában egy tudós, művész vagy esemény évfordulójához kapcsolódó összeállítással készülünk és a témához kötődő könyveket helyezünk el a kézikönyvtár olvasódíványán. Így szeretnénk Olvasóink figyelmét felhívni a tudomány, az irodalom és más művészeti ágak jeles képviselőire és műveikre, könyvtárunk gazdag kínálatának megismertetésével.
Szeptemberben Puskás Tivadar feltalálóra emlékezünk születésének 180. évfordulója alkalmából.
Puskás Tivadar 1844. szeptember 17-én született Pesten, a nemesi származású ditrói Puskás Ferenc hajózási vállalkozó és felesége, Agricola Mária első gyermekeként.
Már ifjú korában kitűnt éles logikájával, ami különösen a matematikában mutatkozott meg, emellett nagyszerűen zongorázott is.
A bécsi Theresianumba, a Mária Terézia által alapított polgári reálgimnáziumba járt, majd a Bécs Műegyetemén tanult tovább, de tanulmányait apja halála miatt nem fejezhette be. Rövid időre visszajött Pestre, de a hazai lehetőségeket szűknek érezte, ezért 1867-ben Angliába utazott.
Londonban német nyelvórákból tartotta el magát, a következő évben pedig a Waring Brothers & Eckersly vasútépítő cég alkalmazottja lett, amely a Nagyvárad–Kolozsvár–Brassó vasútvonal kiépítésén is dolgozott. Puskás feltehetően tolmács és helyi ismeretekkel rendelkező szaktanácsadó volt az angol építésvezetők mellett. 1872-ben a cég csődöt jelentett, és Puskásnak új munka után kellett néznie.
Ki akarta magát próbálni a korlátlan lehetőségek hazájában is, ezért Amerikába utazott. A vadnyugaton kutatott arany után, volt robbantási szakértő, ezüstbányákat, földeket vásárolt, végül tönkrement és 1876-ban csalódottan tért vissza Európába.
Londonban és Brüsszelben távíróhálózat-építési vállalkozásba kezdett. Olyan távíróközpont kiépítését tervezte, amelynek kapcsolótábláján a város gyárainak és hivatalainak vonalai nemcsak a távírdával, de egymással is összekapcsolhatók. Az elgondolást azonban az üzletemberek túl drágának tartották.
Amikor a Bell által szabadalmaztatott telefonról olvasott, Puskás ismét Amerikába ment, ahol a feltalálóval és Edisonnal is megismerkedett, majd utóbbinak munkatársa lett. 1877 végétől 1881 közepéig Európában – előbb Londonban, majd Párizsban – ő értékesítette Edison találmányait, mint az Európai Edison Telefontársaság képviselője.
A közhiedelemmel ellentétben nem Puskás a telefonközpont feltalálója. Az ötlet tőle származik ugyan, de az első gyakorlatban is használható telefonközpontot 1878-ban George W. Coy alkotta meg.
1878 márciusában ő mutatta be a fonográfot a francia akadémikusok előtt, mely az abban az évben megrendezett párizsi világkiállításon is nagy sikert aratott.
Párizsban mellette dolgozott öccse, Puskás Ferenc is, akivel együtt részt vett a párizsi telefonközpont megvalósításában.
Puskás a francia fővárosban villanyvilágítással is foglalkozott, de a legnagyobb feltűnést 1881-ben a párizsi opera előadásának vezetékes közvetítésével keltette. A dalműtelefont 1882-ben Pesten is megismerhette a közönség, amikor operaházi előadást közvetítettek, amit a Vigadóban is lehetett hallgatni. Ennek az ötletnek a továbbfejlesztésére épült a telefonhírmondó gondolata, amely egy újfajta szolgáltatás volt, amivel Puskás megteremtette a rendszeres műsorközvetítés lehetőségét. Ez a szolgáltatás tekinthető a rádió előfutárának, aminek egy év múlva már 700, 1914-ben pedig 10 000 előfizetője volt, Puskás azonban ezt már nem érte meg. Egy hónappal a telefonhírmondó megindulása után, 1893. március 16-án halt meg Budapesten. A 49 éves feltaláló halálának hírét is elsőnek a telefonhírmondó közölte.
Puskás jó szervezőkészségű, kiváló műszaki-gazdasági szakember, nagy kísérletező volt, aki ismerte korának technikai lehetőségeit és ki is használta azokat.
A telefonhírmondóval alkotott igazán újat, amelyet jogosan neveznek a rádió ősének, mivel egy központból tetszőleges számú hallgatót láttak el hírekkel és műsorokkal. Neve e találmánya révén vált Európa-szerte ismertté.
Források:
- Britannica Hungarica : Világenciklopédia. - [Budapest] : [Magyar Világ Kiadó]
- https://www.sztnh.gov.hu/hu/magyar-feltalalok-es-talalmanyaik/puskas-tivadar
- http://www.puskas.hu/puskas/eletrajz.htm
- https://mult-kor.hu/maig-elnek-tevhitek-puskas-tivadar-talalmanyaval-kapcsolatban-20230316
- https://www.arcanum.com/hu/online-kiadvanyok/Lexikonok-magyar-eletrajzi-lexikon-7428D/p-77238/puskas-tivadar-775CD/
- https://hu.wikipedia.org/wiki/Pusk%C3%A1s_Tivadar_(m%C3%A9rn%C3%B6k)
- https://rubicon.hu/kalendarium/1893-marcius-16-puskas-tivadar-halala
Képek:
- https://cdn.magyarnemzet.hu/2023/04/-_ABZ3rZGfGHkuoRsFNKOGApr4S6ygMMigDep3n_H4w/fit/1200/1589/no/1/aHR0cHM6Ly9jbXNjZG4uYXBwLmNvbnRlbnQucHJpdmF0ZS9jb250ZW50LzVlZDRkM2M2OWFlNzQ5ZTY5ZmRhMGJlMmZkODMyZDFm.jpg
- https://upload.wikimedia.org/wikipedia/commons/1/1a/Pusk%C3%A1s_Tivadar_1890.jpg
- https://tenyleg.com/wp-content/uploads/2021/03/puskas-tivadar.jpg
- https://picryl.com/media/puskas-tivadar-magyar-posta-1931-4137a5?zoom=true
- https://mult-kor.hu/iI3Es/gallery/8432/.630x1260/37263.jpg?lavid=434089